Ako byť produktívnym človekom? Rozdiel medzi priemernými a produktívnymi ľuďmi je, že priemerní ľudia sa vzdajú hneď pri prvom neúspechu. Produktívni ľudia aj napriek zlyhaniam vedia, že úspech je na druhej strane. Tim Ferris bol 26 – krát odmietnutý, kým vydavateľ prijal jeho nápad na knihu 4 – hodinový pracovný týždeň. Neskôr sa stala bestsellerom.

Naučte sa byť superptoduktívni s 5. tipmi uvedenými nižšie. 

1. Buďte ranné vtáča

Skoré vstávanie je tajomstvom úspešných ľudí na celej planéte. Ak sa budete zobúdzať skôr, vaša produktivita sa automaticky zvýši. Väčšina ľudí nevstáva skoro a vy môžete využiť čas na cvičenie, čítanie alebo plánovanie.

2. Vypnite si všetky upozornenia

Priemerný zamestnanec, ktorý pracuje na počítači, je rozptýlený každých 10 minút. E-mailovú schránku kontroluje priemerne 35 – krát za hodinu. Sústreďte sa na jednu vec, až kým ju nedokončíte. Zakaždým, keď ste počas práce prerušení, dosiahne vaša produktivita bod mrazu.

3. Nejedzte a nepite pred spaním

Maškrtenie pred spaním je nesmierne lákavé. Bohužiaľ to nie je dobrý nápad. Spánok je čas na odpočinok a nabíjanie tela. Ak telo zamestnáte trávením, budete sa zobúdzať unavení. A to aj keď budete spať 9 hodín.

4. Na plánovanie zvoľte nedeľu večer

Rozhodnite sa vopred a pripravte si rozvrh na celý týždeň. Pri práci nezabudnite na odpočinok. Ignorovanie signálov únavy je kontraproduktívne. Oddych môže mať akúkoľvek podobu – chôdza, zdriemnutie, meditácia alebo cvičenie. 

5. Obklopte sa dobrým prostredím

Upratanie pracovného prostredia môže výrazne ovplyvniť produktivitu. Štúdie ukazujú, že kvet na pracovnom stole zlepšuje sústredenie. Udržujte si čistý pracovný stôl a majte vo všetkom poriadok. 

Nahradenie zlých návykov je beh na dlhé trate. Za neúspechy sa určite neviňte. Vlastné zlepšenie vám prinesie zodpovednosť a posilnenie postavenia.

Aké sú vaše tipy, ako byť produktívnym človekom? Napíšte nám ich do komentára. 🙂

Prečítajte si tiež: