Copywriter nepotrebuje žiadne formálne vzdelanie. Niektorí zo svetových copywriterov dokonca nemajú ani vysokú školu. Ako sa teda stať copywriterom? Prvým krokom je oboznámenie sa s tým, čo je copywriter. Táto práca nie je taká jednoduchá, ako sa môže sa na prvý pohľad zdať.

Čo je copywriter?

Dobrý copywriter nie je spisovateľ ani bloger. Je to človek, ktorý rozumie ľudskej psychológii. Oproti spisovateľom a blogerom pracuje copywriter aj s ťažko predávajúcimi sa produktmi či službami. Vďaka textu vie naplno využiť svoju kreativitu a predať aj „nepredajné“. Copywriting neznamená len písať texty. Možno vás prekvapí, že samotné písanie zaberá len 20% celkovej práce. Väčšinu času trvá komunikácia s klientom, vytvorenie zadania a naštudovanie danej témy. 

1. Pochopte prácu copywritera

Chápete, čo je copywriter a bavia vás výzvy? Výborne. Choďte do toho. Kým sa poriadne naučíte písať, môže prejsť aj rok. Ale lepšie ako pracovať celý život na zle platenom mieste, nie?

2. Skúste niečo napísať

Akonáhle sa rozhodnete, že to skúsite, nájdite si falošný projekt. Skúste ho vypracovať. Na vypracovanie si vyhraďte toľko času, koľko len potrebujete. Nápady nebudú prichádzať hneď. Je to úplne normálne. Každý z nás potrebuje trochu času na prebudenie kreativity. 

3. Naučte sa prehrávať

Pripravte sa na zlyhanie. Existuje veľa míľnikov v živote copywritera. Jedným z nich je, že zarobí za prvý predaj. Písanie je ako učenie cudzieho jazyka. Musíte mu venovať veľa času a energie. Až potom budete mať dobré výsledky.

4. Získajte základné informácie

Prejdite si pravidlá copywritingu a urobte si základné kurzy. Na internete nájdete mnoho kurzov zadarmo. Môžete sa vrhnúť na základný kurz online marketingu – Digitálna garáž. Ste kamaráti s angličtinou? Navštívte stránku academy.hubspot.com. Odporúčame kurzy: Content Marketing, Facebook Marketing, Email Marketing, Social Media. 

5. Nájdite si prácu

Splnili ste všetky body? Rozpošlite životopis do marketingových firiem vo vašom okolí. Do životopisu nezabudnite napísať všetky kurzy, ktoré ste absolvovali. Tak isto sa môžete prihlásiť na stáž. Budete síce robiť zadarmo, ale získate cenné skúsenosti. Po stáži môžete v danej firme získať dobrú pracovnú pozíciu.

Práca copywritera môže byť na žačiatku náročná, ale po čase stojí zato. 🙂

Čítajte tiež: Ako byť kreatívny? 7 jednoduchých tipov